A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sajtos. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sajtos. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. május 16., szombat

Sós szezámos, köményes, mákos, sajtos vagy amit akartok


 Névnapra, szülinapra vagy csak egy partira is finom és elengedhetetlen a sós ropogós süti amíg a steak vagy a rántott hús elkészül, vagy épp utána ha nem volt elég akár egy jó sör vagy bodzaszörp kíséretében.

A tészta: 

700 gr finom liszt

300 gr vaj vagy margarin

3 egész tojás 

2-3 evőkanál tejföl

1fél csomag sütőpor

teáskanál szárított élesztő

3 teáskanál só vagy ízlés szerint

Kenéshez egy egész tojás

Szóráshoz: reszelt sajt, mák, szezám mag, egész kömény de lehet még lenmag keverék, mandula csíkok, fekete kömény, tört dió vagy bármi ami mutatós és szereted

A száraz összetevőket keverjük el majd morzsoljuk el benne a hideg vajat vagy margarint, adjuk hozzá a tojásokat, és a tejfölt majd állítsuk össze a tésztát, ezután pihentessük egy jó fél órát hűtőben.


Lisztezett felületen nyújtsuk a tésztát kb, 1,5-2  cm vastagságúra (így lesznek szép magasak) majd vágja kb 2x2 cm kockákra helyezze tepsire és kenje le majd szórja ízlésének megfelelő magvakkal. Lehet pici szaggatóval pogácsa vagy más alakot is szaggatni belőle és sajttal szórni. Előmelegített sütőben  perc alatt süsse ropogósra.

A vajas köményes sajtos szezámos illat betölti a levegőt, amikor a sütőből kikerül csak óvatosan mert még forró bár az otthoni éhes sereg azért támadhat!















Jó sütögetést!

További sósak a blogomban

https://levi-boy.blogspot.com/2015/08/fuszeres-sajtos-ropi.html

https://levi-boy.blogspot.com/2022/04/sajtos-tejfolos-zablangos.html

https://levi-boy.blogspot.com/2018/04/husveti-sos-fonott-kalacs-sonka-melle.html

https://levi-boy.blogspot.com/2015/06/angelina-jolie-sajtos-pogacsaja-dunyha.html



2026. március 14., szombat

​A Nagymami-féle burgonyás lángos receptje

Tudjuk hogy minden Lángos receptje más és más és mindíg az a legfinomabb a családnak amit megszokott de ez a recept az igazi békebeli konyha kincse, ahol semmi sem vész kárba – még a krumpli főzővize is a tésztába kerül! Nagymami tudta a titkot: a burgonyától lesz a lángos igazán laktató és szaftos.
Hozzávalók:
​50 dkg liszt
​3 kisebb szem burgonya megfőzve
​2,2 dl langyos burgonya-főzővíz (ne dobjuk ki!)
​0,5 dl tej
​2 dkg élesztő
​1-2 dkg vaj
​Az elkészítés menete:
​Az élesztő felfuttatása: A fél deci langyos tejbe belemorzsoljuk a 2 dkg élesztőt, és megvárjuk, amíg szépen „felébred”, azaz felfut. Ez a titka annak, hogy a tészta ilyen levegős legyen a sütésnél.
​A burgonya előkészítése: A megfőtt burgonyát még melegen, 1 dkg vajjal összetörjük, majdnem kihűlve kerül a liszthez, ha túl meleg ellágyítja a tésztát!
​Dagasztás: A liszthez hozzáadjuk a vajas burgonyát, a felfuttatott élesztőt, és a 2 dl langyos krumplivizet. Addig dagasztjuk, amíg a tészta selymes és rugalmas nem lesz.
​Pihentetés: 30 perc kelesztés után olajos kézzel kb. kb 10 darab gombócot formázunk egy kiolajozott tálcára.
​Sütés: További 15-20 perc pihentetés után forró bő olajban kisütjük őket.
Hogy is néz ki a reggelünk.
Előjáték: Savanyított Lila káposzta 1-2 evőkanállal pár szem dióval éhgyomorra és hogy miért is jo Olvass róla itt
közvetlen a reggel előtt 1 cékla- 1 répa-1 alma-1 citrom- kevés kurkuma "Miracle" ital az immunrendszer felturbózásához.
​A tészta: Gondosan kidolgozott burgonyás alap, ami a serpenyőben hatalmasra puffad.
​A kence: Fokhagymás-medvehagymás olaj, amit ecsettel hordtok fel az aranybarna tésztára.
​A korona: Tejföl, rengeteg sajt és még több medvehagyma a tetejére.​A tészta: A nyers tésztagombócon is látszik, hogy gyönyörűen ki van dolgozva, rugalmas és selymes. A burgonya hozzáadása a legjobb trükk, mert ettől marad másnap is puha (már ha marad belőle).
​A sütés: A serpenyőben úszó lángoson látni a tökéletes technikát: a szélei megemelkedtek, a közepe pedig vékony maradt.
​A "kence": A fehér tálkában lévő fokhagymás-medvehagymás olaj az élénkzöld színeivel maga a tavasz. Ezzel megkenve a forró tésztát, az illata az egész udvart betöltheti.
​Jó étvágyat a lakomához! 
 A lángosod elkészítheted többféle feltéttel, vagy töltve, pirított káposztával, kapros túróval, virslivel, gombával, húsraguval töltve, lecsóval a tetején amit csak a képzeleted elbír,

2022. április 14., csütörtök

Sajtos tejfölös zablángos

 

Előfordult már többször is hogy elegem volt a péksüteményekből a kenyerekből és csak úgy ettem volna valamit amit gyorsan frissen meg lehet sütni és még puha is meg egészséges is, és nem édes. Hát ha Anglia akkor egyből jött a pancake, azaz angol palacsinta képe, nem lesz az rossz zablisztből sem, van itthon frissen szedett medvehagyma, metélőhagyma, illatos bazsalikom, reszelni való sajt és tejföl sem hiányozhat a hűtőböl. Már vettem is a gyorsvágót és öntöttem is bele a zabpelyhet ahogy Böbe tanította tudok én magamnak csinálni zablisztet.

nekem 5 szép darab lett belőle kettőnknek elég volt reggelire

2 egész nagy tojás

10 dkg zabpehely lisztnek őrölve

én tettem bele kb 2 dkg mandula lisztet de ez kihagyható

1 cs sütöpor

1 - 1,2 dl növényi tej

5 dkg olvasztott vaj de lehet kókusz zsír is

1 evőkanál citromlé

1 marék reszelt sajt

pár medvehagyma, bazsalikom, metélőhagyma apróra vágva

ízlés szerint őrölt bors

 a sütéshez 5-6 evőkanál olaj

tejföl és reszelt sajt megszórni, de lehet bármilyen feltét, akár avokádó krém, padlizsán krém ,pirított csirkehús gyros fűszerekkel, joghurttal, citrommal, tonhallal stb.

A hozzávalókat összekeverjük alaposan egy sűrű palacsinta tésztát kell hogy kapjunk kivétel a citromlé, amit csak közvetlen a sütés előtt keverünk bele ez majd egy kicsit még jobban segít habosítani a masszát, azzal már nem kell órákig kevergetni.  Fel forrósítjuk a serpenyőt egy evőkanál olajat teszünk bele és egy közepes merőkanál tésztát , kisebb lángos méretűt szépen kör alakúra símítva nem túl gyorsan sütjük egyik oldal és másik is kb 1,5 perc lesz én akkor fordítottam meg amikor a lapátkanállal már úgy alá tudtam nyúlni hogy nem kenődött rá a tészta, viszont a széles lapát kanállal határozottan fordítsuk meg gyorsan mert a teteje még híg lehet, az sem árt ha a serpenyőnk, vagy palacsinta sütőnk tapadás mentes. Ha mindent jól csináltunk egy majdnem piskóta állagú finom sós foszlós ízletes tésztát kapunk.

Fogyasszátok egészséggel, nekünk nagyon ízlett és már az agyamba megszületett a sajtos zabpogácsa képe is.














2021. május 3., hétfő

Fokhagyma krémleves a "vámpírok" ellen


Ebben a világban sohasem lehet tudni... bizony mondom nektek élnek vámpírok de azok nem vért isznak, hanem az energiáinkat próbálják szívogatni így vagy úgy....Na de majd most adunk mi nekik egy igazi Vámpír riasztó fokhagymás krémlevest és ha te is veszélyben érzed magad vagy csak túl sok energiát vesztegettél el ezekre a mihasznákra csak készítsd el nyugodtan és már is nyugtod lesz.



kb 4 adag

 1 fej fehér hagyma

8 gerezd fokhagyma

2 dl tejszín

1 liter víz

petrezselyem zöld

csirkehúsleves alap vagy kocka

fehér bors de lehet fekete is

kevés szerecsendió

1 kanál liszt

2-3 dkg vaj vagy olíva olaj

száraz kenyér a pirított kenyér kockákhoz

A vajat vagy olajat forrósítsuk fel és tegyük bele az apróra vágott hagymát amikor kezd pirulni tegyük hozzá a vékonyra karikázott fokhagymát


 amikor megpirult picit öntsük fel a csirke alaplével vagy vízzel és ízesítsük be


 majd forraljuk fel kevés finomra vágott petrezselymet is tettem bele meg egy friss kis darab lestyán levelet. 

Amikor felforrt főzzük 10 percig majd kicsit lehűltvé tegyük turmix gépbe és a kanál liszttel turmixoljuk sima állagúra adjuk


 hozzá a tejszínt és folyamatos kevergetés mellett forraljuk újra.


 Pirított kenyér kockákkal vagy dióval esetleg reszelt sajttal tállaljuk, tehetünk rá vagy bele is apróra vágott metélőhagymát vagy medvehagymát is díszítésnek. Fogyasszuk egészséggel ezeken a szeles bolondos tavaszi időkben mert a fokhagyma és a hagyma félék jól támogatják az immunrendszerünk a friss zöldek pedig energiával töltenek meg minket.

Jó étvágyat

Reszkessetek "vámpírok" !




2015. augusztus 23., vasárnap

Fűszeres sajtos ropi


Régen egy régi kedves barátomnál mikor vendégségben voltunk, mindig volt olyan finom sajtos ropogós cucc, azt mondta nektek sütöttem, bár meg voltam győződve róla hogy nem ő sütötte, mégis kedves lódításnak tűnt és mindegy is ki sütötte mert nagyon finom volt.
Persze mindig irigy voltam rá hogy én nem tudok ilyet, de hát a következő recept is nagyon finom ropogós és egyben omlós ropogtatni való, és ebből is kiderült, de igen tudok olyat veled együtt.
Akkor süssünk sajtos ropit.

a hozzávalók...

30 dkg liszt
15+ 5 dkg reszelt sajt
12 dkg vaj 
egy tojás + egy fehérje
2 evőkanál citromlé
2 evőkanál tejföl
1 teáskanál só
1 kevés őrölt bors
1 mokkás kanál Cayenne bors
( csípős fűszer paprika de ez kihagyható helyettesíthető ha valaki nem kedveli a csípős ízt)

A száraz anyagokat keverjük el a nagyobb adag reszelt sajttal, majd a hideg vajat morzsoljuk el a liszttel, ezután dolgozzuk bele a citrom levet, tejfölt és az egy tojást és addig gyúrjuk amíg jól nyújtható tésztát nem kapunk, ha száraznak érezzük tegyünk hozzá kis tejfölt ha pedig túl légy kevés lisztet.
Ezután vegyük ketté nyújtsuk el egyenként 2-3 milliméter vastagságúvá,

kenjük meg tojással szórjunk rá a kisebb adag sajtból  majd derelye vagy pizza vágóval vágd fel tetszés szerinti vastagságúra ,

 és tedd sütőpapírra bélelt tepsire. 180 fokos sütőben kb 12-15 perc alatt süssük arany barnára.
Cayenne bors helyett ha izésíteni akarjuk tehetünk bele egy egy kanál pesztót, paradicsom pürét (de akkor óvatosabban adjunk hozzá tejfölt!) vagy finomra tört mogyorót, esetleg zöld fűszereket is de natúron is finom lesz, pont olyan mint régen a kis öregek sütöttek Húsvétra vagy lakodalomra, Karácsonyra.
Ropogtassuk tv nézés közben vagy mint én most blog írás közben, egészségünkre!