A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sütőporos. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sütőporos. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. május 16., szombat

Sós szezámos, köményes, mákos, sajtos vagy amit akartok


 Névnapra, szülinapra vagy csak egy partira is finom és elengedhetetlen a sós ropogós süti amíg a steak vagy a rántott hús elkészül, vagy épp utána ha nem volt elég akár egy jó sör vagy bodzaszörp kíséretében.

A tészta: 

700 gr finom liszt

300 gr vaj vagy margarin

3 egész tojás 

2-3 evőkanál tejföl

1fél csomag sütőpor

teáskanál szárított élesztő

3 teáskanál só vagy ízlés szerint

Kenéshez egy egész tojás

Szóráshoz: reszelt sajt, mák, szezám mag, egész kömény de lehet még lenmag keverék, mandula csíkok, fekete kömény, tört dió vagy bármi ami mutatós és szereted

A száraz összetevőket keverjük el majd morzsoljuk el benne a hideg vajat vagy margarint, adjuk hozzá a tojásokat, és a tejfölt majd állítsuk össze a tésztát, ezután pihentessük egy jó fél órát hűtőben.


Lisztezett felületen nyújtsuk a tésztát kb, 1,5-2  cm vastagságúra (így lesznek szép magasak) majd vágja kb 2x2 cm kockákra helyezze tepsire és kenje le majd szórja ízlésének megfelelő magvakkal. Lehet pici szaggatóval pogácsa vagy más alakot is szaggatni belőle és sajttal szórni. Előmelegített sütőben  perc alatt süsse ropogósra.

A vajas köményes sajtos szezámos illat betölti a levegőt, amikor a sütőből kikerül csak óvatosan mert még forró bár az otthoni éhes sereg azért támadhat!















Jó sütögetést!

További sósak a blogomban

https://levi-boy.blogspot.com/2015/08/fuszeres-sajtos-ropi.html

https://levi-boy.blogspot.com/2022/04/sajtos-tejfolos-zablangos.html

https://levi-boy.blogspot.com/2018/04/husveti-sos-fonott-kalacs-sonka-melle.html

https://levi-boy.blogspot.com/2015/06/angelina-jolie-sajtos-pogacsaja-dunyha.html



2022. április 14., csütörtök

Sajtos tejfölös zablángos

 

Előfordult már többször is hogy elegem volt a péksüteményekből a kenyerekből és csak úgy ettem volna valamit amit gyorsan frissen meg lehet sütni és még puha is meg egészséges is, és nem édes. Hát ha Anglia akkor egyből jött a pancake, azaz angol palacsinta képe, nem lesz az rossz zablisztből sem, van itthon frissen szedett medvehagyma, metélőhagyma, illatos bazsalikom, reszelni való sajt és tejföl sem hiányozhat a hűtőböl. Már vettem is a gyorsvágót és öntöttem is bele a zabpelyhet ahogy Böbe tanította tudok én magamnak csinálni zablisztet.

nekem 5 szép darab lett belőle kettőnknek elég volt reggelire

2 egész nagy tojás

10 dkg zabpehely lisztnek őrölve

én tettem bele kb 2 dkg mandula lisztet de ez kihagyható

1 cs sütöpor

1 - 1,2 dl növényi tej

5 dkg olvasztott vaj de lehet kókusz zsír is

1 evőkanál citromlé

1 marék reszelt sajt

pár medvehagyma, bazsalikom, metélőhagyma apróra vágva

ízlés szerint őrölt bors

 a sütéshez 5-6 evőkanál olaj

tejföl és reszelt sajt megszórni, de lehet bármilyen feltét, akár avokádó krém, padlizsán krém ,pirított csirkehús gyros fűszerekkel, joghurttal, citrommal, tonhallal stb.

A hozzávalókat összekeverjük alaposan egy sűrű palacsinta tésztát kell hogy kapjunk kivétel a citromlé, amit csak közvetlen a sütés előtt keverünk bele ez majd egy kicsit még jobban segít habosítani a masszát, azzal már nem kell órákig kevergetni.  Fel forrósítjuk a serpenyőt egy evőkanál olajat teszünk bele és egy közepes merőkanál tésztát , kisebb lángos méretűt szépen kör alakúra símítva nem túl gyorsan sütjük egyik oldal és másik is kb 1,5 perc lesz én akkor fordítottam meg amikor a lapátkanállal már úgy alá tudtam nyúlni hogy nem kenődött rá a tészta, viszont a széles lapát kanállal határozottan fordítsuk meg gyorsan mert a teteje még híg lehet, az sem árt ha a serpenyőnk, vagy palacsinta sütőnk tapadás mentes. Ha mindent jól csináltunk egy majdnem piskóta állagú finom sós foszlós ízletes tésztát kapunk.

Fogyasszátok egészséggel, nekünk nagyon ízlett és már az agyamba megszületett a sajtos zabpogácsa képe is.














2021. április 25., vasárnap

Szaftos pudingos meggyes pite (most feles cukorral)

A pitéket szeretjük és persze ha omlós szaftos az még jobb, az én pitém nem annak indult de mivel foglalta a meggy a mely hűtőben a helyet pitésíteni kellet. Én alapvetően a pitékhez mindig egy jól bevált receptet alkalmazok ami a következő, normális esetben csak cukrot használunk de ezt most fele fele arányban cukor és édesitő használatával készítettem

40 dkg liszt

15 dkg porcukor 

(én most fele cukor és fele édesítőt használtam)

20 dkg margarin

1 csipet só

1 sütőpor

1 vaníliás cukor

egy fél citrom reszelt héja

1 tojás sárgája

1 evőkanál jófajta tejföl

A száraz összetevőket és a citromhéjat összekeverek majd a hideg margarint elmorzsolom vele, amikor jó apró morzsás akkor az 1 tojás sárgáját és tejfölt hozzáadva gyorsan összedolgozom ketté veszem és megy a hűtőbe amig a töltelék készül. Gyorsan dolgozok vele hogy a margarin ne olvadjon meg és a tészta ne legyen túl lágy vagy törős sem.

75 dkg volt a fagyasztott magvazott meggy amit mikor kiolvadt kicsepegtettem és kinyomkodtam, persze lehet befőttből is

a levét nehogy kidobjuk :)

hozzá adtam annyi vizet hogy 4 dl legyen

1 vaníliás pudingot elkevertem vele

4 evőkanál cukrot adtam hozzá (most 2cukor-2édesítő)

és felfőztem majd kihűtöttem

belekevertem a meggyet és egy kávéskanál fahéjat

ezzel a töltelék el is készült.

Az egyik fele tésztát én mindig lisztezett sütő papíron nyújtom ki tepsi méretűre villával megszurkálom, majd elő melegített180 fokos sütőben kb 10-12 perc alatt az alsó lapot elő sütöm, teszem ezt azért mert így nem lesz szalonnás az elkészült pite. Mikor megsült egy evőkanálnyi zsemlemorzsát szórok rá és szépen ráterítem a meggyes tölteléket.

 A másik lapot is kinyújtom ráterítem és egy tojás sárgáját pici tejjel elkeverve megkenem majd a villa fokával meg díszítem és meg szurkálom. 


180 fokos sütőben 20-25 perc alatt arany barnára sütöm. Ha kehült szeletelem és jó étvággyal fogyasztjuk.





2016. május 14., szombat

Angol hagyományos palacsinta, eperrel és mézzel...pancake


Egy kis édes vacsorára vágytam így az éjszakai műszakos hetünk utolsó munkanapján. Szoktam vásárolni néha szupermarketekben "pancaket" ami ha friss nagyon finom és előszeretettel csipegetem benne a mazsola szemeket, nekem mindig egy finom mazsolás  friss piskótára hasonlít inkább mint a mi jó öreg Magyar palacsintánkra. A hűtőben volt kevés eper, egy kis mézünk is akadt, így elképzeltem hogy milyen finom lesz ez így összerakva. Gábor barátom közölte ő inkább most mást eszik úgyhogy ne csináljak sokat.
Hát jöjjön a recept amiből nekem 7, de az ügyesebbeknek akár 8 kiadósabb palacsinta is lehet belőle.



2 közepes egész tojás
3 dl tej
1 vaníliás cukor
csipet só
egy kávés kanál sütőpor
1-2 evőkanál barna cukor
22 dkg liszt
kevés reszelt citromhéj (kihagyható)
4-5 dkg vaj(vaj helyet lehet olaj is de vajjal finomabb)
és 6-8 dkg mazsola megáztatva

A tojásokat külön választatottam, majd a csipet sóval a fehérjét kemény habbá vertem, mikor majdnem kész volt a vaníliás cukrot, a barna cukrot, és a sárgáját felolvasztott de nem forró 3 dkg vajjal hozzá kevertem óvatosan,, hozzá öntöttem a tejet, reszeltem bele egy kevés citromhéjat, majd a sütőporral elkevert lisztet hozzá adagolva folyamatosan simára kevertem. Picit hígabb masszát kaptam mint egy galuska tészta. Szükség van még egy jó tapadásmentes forró serpenyőre, benne egy kávéskanálnyi vajjal sercegve keringőzve(de ne égessük meg) 


és a tésztából egy merőkanállal a közepére merve, a merőkanál hasával egy kör alakra simítva tegyük bele a tésztát, majd a jól lecsepegtet mazsolából szórjunk a még friss tetejére ahogy a képen is van.


Ne égessük meg a tésztánk alját hanem egy lapát segítségével óvatosan nyúljunk alá, fordítsuk meg és süssük arany barnára a mazsolás felét is. Ha kisültek tegyük egymás tetejére, és ha végeztünk tálaljuk, vékony szelet eperrel, mézzel finoman megcsorgatva, de lehet banánnal is, vagy más gyümölcsökkel vagy lekvárakkal, jó krémes vanília vagy csoki pudinggal megkenve, esetleg narancs likőrrel, juhar sziruppal vagy csak simán vaníliás porcukorral behintve is tálalni.
Nagyon finom könnyű reggeli vagy vacsora is lehet, de egy laza desszertnek is kiváló.


Jó étvágyat hozzá.....
emlékeztek a haverom Gábor azt mondta ő most nem eszik ilyet azért megkínáltam őt is...csak úgy tolta a kis arcába a palacsintákat...a 7.-ik darabon még majdnem hajba is kapott velem :)



2015. december 14., hétfő

Spenótos ricottás palacsinták mint a lasagne


Újra visszatértem és próbálok írogatni ahogy időm engedi, ezt a receptet most Angliából hozom nektek de ígérem finom lesz. Nagyon szeretem a spenótot és a lasagne-t is most a kettőt sikerül ebben a receptben összehozni amely egy finom könnyű vacsi is lehet, akár vegetáriánusoknak is de egy kis sült baconnel akár egy fő ételnek is elmegy. Sok főzős angol műsort nézegetek és már csináltam lasagne-t sós palacsintákból könnyebb és finomabb krémesebb nekem mint tésztából, most az ötletet is az Angol Tv ből vettem és szeretném megosztani veletek.

kb 4-6 szép adag lesz belőle

kb 12-15 palacsinta 
2 tojás
30 dkg liszt
kb 2,5-3 dl tej
4-5 dl szódavíz
fél dl étolaj
 én a tejet a tojásokat a sót elkeverem mint egy galuska tésztát és addig hígítom szódavízzel keverve a palacsinta tésztát amíg jó laza mértés sűrűségű lesz majd hozzá keverek egy fél dl olajat és palacsintákat sütök belőle.



A töltelék:
 Kb 50 dkg baby spenót
2 db 250 ricotta
2-3 gerezd zúzott fokhagyma
tört bors
tört szerecsendió
kevés só
kevés ételízesítő
10 dkg bacon (aki húsimádó)

Egy fazékban sós fizet forralok ebbe beledobom 1-2 percre a baby spenót leveleket majd szűrő kanállal kiszedve kihűtöm és összevágom metélt vastagságúra.

 A rikottát elkeverem a zúzott fokhagymával kevés frissen tört szerecsendióval és ízlés szerint őrölt borssal

( én ezt bátrabban használom mert a spenót finom borsosan) kevés sóval és ételízesítővel ízesítjük,

óvatosan megkóstolva hogy el ne sózzuk. Tettem még bele kb 10 dkg finomra vágott pirított bacont is, 

ha ezt használjuk a sózással különösen vigyázzunk, mert a bacon is sós.

A Besamell

5-6 dkg vaj 
2 - 3 evőkanál liszt
só 
kevés őrölt szerecsendió
kevés fehérbors
3-4 dl tej

A vajat felforrósítjuk hogy kisercegjen belőle az írója, de vigyázzunk ne égjen meg, majd a lisztet beletéve zsemleszínűre pirítva folyamatos keverés mellett hozzá öntjük a tejet és addig forraljuk amíg szép laza mártás sűrűségű lesz, sóval fehér borssal és szerecsendióval ízesítjük.

A Paradicsom szósz

500 ml dobozos sűrített passzírozott paradicsom
kevés só
cukor ízlés szerint
egy kanál étkezési keményítő vagy liszt
oregánó
kakukkfű

A paradicsomot elkeverjük a keményítővel vagy liszttel (a keményítőt azért jobb használni mert nem nehéz a mártás és selymesebb is) majd felforraljuk, közben sóval, és cukorral ízesítjük, én édesebben szeretem beletettem kb 5 evőkanál cukrot de ez függ a sűrített passzírozott paradicsom savanyúságától is, majd kakukkfüvet és oregánót morzsolunk bele.

Amikor minden elkészült akkor a palacsintákba elosztom a tölteléket, megtöltöm őket és szép batyukat csinálok belőlük. 

Egy tűzálló tálat kivajazok 
a basamellt ketté felezem egyik felét szépen alulra öntöm rá jön a paradicsomszósz fele is

 majd a palacsintákat szépen rá sorakoztatom, 

felülre a maradék paradicsom szósz és a basamell megmaradt része kerül majd reszelt sajttal megszórom.


170-180 fokos sütőben kb fél óra 40 perc alatt pirosra sütöm.

Forrón tálaljuk és jó étvágyat kívánok hozzá !