2026. június 20., szombat
Gyors Nyári Frissesség: Olasz inspirációk Gyuri bácsitól a kánikulai napokra
2026. május 16., szombat
Melegben jéghideg felfrissülés, krémes citrom vagy gyümölcs fagyi házilag
A fagyi drága mulatság és a jégkrémek sem olcsók, ráadásul kitudja milyen habosító , krémesítő, tartósító és színezék van bennük. Vágjunk bele és készítsünk egyszerűen házi pikáns friss citromos fagylatot.
a hozzávalók egy liter fagylathoz
500 gram 10 százalékos görög joghurtot
250 ml behűtött habtejszín
150-200 gr porcukor
2 Nagyobb kezeletlen citrom héja és leve
1 csomag vaníliás cukor vagy kivonat
Opcionális 2 evőkanál méz vagy sűrített tej a krémességért 1 kanál vodka vagy alkohol ha nincs fagyi gép a lágyságértA jogh
urtos alap elkészítése:
A tejszín felverése: Egy másik, hideg tálban verd kemény habbá a behűtött habtejszínt. Összeállítás: A felvert tejszínhabot óvatosan, egy spatulával forgasd bele a citromos joghurtba, ügyelve rá, hogy ne törd össze a habot. Ez adja meg a fagyi könnyed, levegős textúráját. Fagyasztás: Öntsd a masszát egy jól zárható műanyag edénybe.
Ha nincs fagyigéped: Tedd a fagyasztóba, és az első 3 órában 30-40 percenként vedd ki és alaposan keverd át (botmixerrel vagy villával). Ez roncsolja szét a kialakuló jégkristályokat, így lesz a végeredmény "extra finom" és krémes a vizes-jeges helyett. Ha van fagyigéped: Egyszerűen töltsd a gépbe és fagyaszd a használati utasítás szerint.
Tippek a tökéletes eredményhez Bio citrom: Mivel a héját is használod, érdemes kezeletlen héjú citromot választani. Tálalás: Tálalás előtt 5-10 perccel vedd ki a fagyasztóból, hogy kissé megereszkedjen, így könnyebb lesz adagolni és az ízei is jobban érvényesülnek. Extrák: Turbózhatod friss mentával vagy a tetejére csorgatott citromsziruppal is.
2026. január 23., péntek
Hogyan és főleg mikor étkezzünk tudatosabban

Nem mondanám hogy egészség tudatosnak neveltek de mivel szakácskodtam mindig is foglakoztatott nem csak azt hogy mit együnk hanem hogy hogyan is, nagymamától a Magyar konyha trükkjeit eltanultam és azt is hogy nem biztos hogy az volt az egészségtelen ahogy ők éltek szalonnával, kovászos kenyérrel és a férfiak egy kupica pálinkával kezdve a dolgos napot és hűtő nélkül egy verembe tárolt zöldségeket fogyasztva. Tudom nagyol jól hogy rengeteg húst eszünk, kevés halat, magvakat, gabona pelyheket, zöldségeket rostokat és kerüljük az egyik legnépszerűtlenebb ízt a keserűt. Szerencsére a Magyar konyha egyik csodás alkotása a savanyú káposzta, kovászos uborka sok embert rászoktatott arra hogy fermentált ételeket is fogyasszunk. Mégis hajlamosak vagyunk arra hogy csak úgy bekapjunk valamit napközben és nem is figyelünk arra mit hogyan együnk, mivel és mikor ha csak ezt a szokást megváltoztatjuk, máris egy nagyot léptünk előre. Beleszerettem a fermentálásba, kimchi és most egy újabb kísérletet teszek az egészségesebb élet felé a savanyított lila káposztával, saját kovászos öregtésztás péksüteményeket készítek hosszabb fermentációval csak azért mert magamon is látom mivel cukros vagyok, hogy mennyivel javítják ezek a dolgok pl a cukorszintem, a komfort érzetem és mivel már 56 éves vagyok egyik célom az hogy ezzel az életkorom is fel tudjam tornászni. Szóval most fermentálok sokat olvasok, nézek tudományos műsorokat, masszírozni kezdtem, és rájöttem hogy sokat kell tanulnom ahhoz hogy megértsem hogyan működünk jól mi emberek. Azt tudjuk hogy minden a pocakunkban és beleinkben dől el, ha ott elkezdődnek káros folyamatok akkor betegek leszünk, nem tudunk reggel wcre ülni, nem tudunk aludni, és az egész napunk hetünk csapnivaló lesz mert nem érezzük magunkat jol a bőrünkben. Amit eszünk iszunk, nem is tudjuk mert sokszor nem mi hanem a pénztárcánk dönt, nem egészségesek. A zöldségek, vegyszerekkel és gombaölőkkel van átitatva, a húsok mint baromfiak, sertés, marha antibiotikumokkal kezelve már egész pici koruktól kezdve a húsukba itatódik és még az is hozzá adódik hogy ők sem meg felelően táplálkoznak, hisz ha egy csirke kint csipeget gyógynövényeket eszik, ha ketrecben tartják roszabb esetben halcsontbol tápot. Sokan már tudják és megértik ha ezek az ételek a szervezetünkbe kerülnek szép lassan kiirtják a bél flóráinkat, ami már a szájban kezdődik de az egész emésztő rendszerünket szép lassan tönkre teszi. Mi történik ilyenkor, ha nincs jo emésztés nem tudunk aludni nem tudunk wcre menni nem jól érezzük magunkat...nem tudjuk miért és amit sokan elfelejtenek ezek nélkül a bélflórák nélkül képtelenek hasznosulni a vitaminok, ásványi anyagok, és a sejtjeink sem jutnak megfelelő hajtóanyaghoz. Sebaj bekapunk egy jó kis táplálék kiegészítőt és arra gondolunk mi mindent megtettünk azért hogy minden helyre jöjjön és esténként tovább forgolódunk az ágyban. Ma már könnyű utána járni mindennek, az információk ránk szakadnak az internetről, sokan csak legyintenek akkor mit egyek fényt?! Lehet néha készíteni egy jó zabkását, vagy vacsorára főzni egy kukorica kását szendvics helyet kis juhtúróval, és reggelire meg lehet enni felkelés után egy két kanál fermentált káposztát, kimchit, néhány szem dióval vagy kesu dióval, vagy mint egyik nagyon okos hozzászóló írta a savanyú káposztára néhány csepp tök mag olajat rak...mi van??.. de miért?! Azok az ételek amiket savanyítunk fermentálunk vagy kovászolunk kincseket érnek, de rejtett kincseket is tartalmaznak mint a zsirban oldodó vitaminok, nem kell bekapni azt a vitamin tablettát, elég ha rácseppentünk a kimchire, savanyu káposztára néhány csepp olajat, vagy mellé teszünk néhány szem diót, olajos magvat máris menyországba érzi magát a szervezetünk, ha mindezt reggel éhgyomorra visszük be, még a napunk is más lesz ugyanis adunk egy jo terepet a szervezetnek az egész napi stressznek, felkészítjük magunk arra hogy teljes erővel tudjunk dolgozni. Reggel a gyomorsavunk szinte alig van jelen a gyomorban ha ezeket a dolgokat ekkor esszük meg, az étel pont ott köt ki ahol kell, a kis bélflórák szaporodni tudnak, mert vittünk be vele rostokat így az egész bélrendszerben vidáman segítik a vitaminok, ásványi anyagok felszívódását is jobban fel vannak készítve a külső negativ hatásokra és ha a nap folyamán is megetetjük őket, rostokkal hálásan teszik a dolgukat a mi egészségünkért. Nem is tudjuk de szép lassan majd észre vesszük nem lesz szükségünk tablettákra mert nem ismerjük majd a torok fájást, forgolódást hiszen a kis flóraink nem csak táplálnak de olyan környezetet teremtenek ami véd is minket. Ne felejtsük el azt sem ha lehet kínáljuk meg a család többi tagját is meg együnk együtt, figyeljük a változásokat, együnk több halat, párolt zöldséget, nevessünk nagyokat, ne felejtsünk el sétálni együtt és tápláljuk a bélflóráinkat. Néha igyunk meg egy finom gyógynövény teát pár csepp természetes mézzel, legyen az apró Bojtorján ami kimondottan jóízű vagy egy gyermekláncfű ami keserű de ráfogunk jönni nem csak megnyugvást ad hanem segíti a szervezetünk is. A konyhában használjunk zöld fűszereket, tehetjük levesbe, pörköltbe, készíthetünk tárkony ecetet, piritsunk fokhagymát, egy kis cayenne pehellyel a keringésünk kedvéért egy pár csepp oliva olajjal csak egy spagettira és észre fogjuk venni, jé nem ittam gyógyteát de hisz a levesem az maga a gyógytea mert tele van zöld fúszerekkel. Remélem hogy jobbat alszol, ez nem egy vallás amire azt mondod... áh nem hiszek benne, meg már megírták hogy nem igaz....ez a te tested...szóval vigyázz rá amíg van mire.
Bár a fermentált ételek (mint a kimchi vagy a savanyú káposzta) igazi szuperélelmiszerek, van egy dolog, amire érdemes figyelni: a hisztamin.
Az erjedés során természetes módon hisztamin keletkezik. Ha az elfogyasztása után hirtelen kipirosodást, orrdugulást, puffadást vagy fejfájást tapasztalsz, lehet, hogy hisztamin-intoleranciád van (a szervezeted lassabban bontja le ezt az anyagot).
Levi-boy tippje: Ha érzékeny vagy, ne mondj le a probiotikumokról! Csak kezdj nagyon kis adagokkal (napi 1-2 kiskanál), és válaszd a rövidebb ideig (3-5 napig) érlelt változatokat – ezekben még alacsonyabb a hisztamin szintje, de a jótékony baktériumok már dolgoznak!
2025. július 21., hétfő
Rákóczi túrómissu
Készítettem egy sütés nélküli Rákóczi Túrómissut nagyon gyors és igéretes.50 dkg zsíros túró szitán áttörve, 3 evőkanál tejföl, 3-4 evőkanál porcukor, 3 dl habtejszín felverve, egy üveg házi baracklekvár, 1 vaníliás cukor, 1 citrom héja és egy evőkanál leve. Babapiskóta kb nekem 28 db fért a két rétegebe és kb 3-4 dl. tej a piskóta áztatáshoz. Egy kis tepsi vagy jénai. Az áttört túrót a porcukorral, vaníliás cukorral, tejföllel citrommal és a reszelt héjával elkeverjük. A tejszínt kemény habbá verjük majd beleforgatjuk a túróba finom krémes lesz. A piskótákat néhány másodpercig tejbe mártjuk majd szépen lerakjuk, rájön a túrós töltelék fele, majd ízlés szerint baracklekvárral fedjük, megint piskóta, túró és baracklekvár végezetül és mehet a hűtőbe én egy kis tört piskótát is szórtam rá. 3 óra múlva ha áthűlt tálaljuk és fogyasszuk élvezettel készíthetjük édesítővel is. Yuhuhu mikor telik már le az a három óra, de amúgy másnapra sokkal finomabb lett mert jobban összeért.
2022. február 6., vasárnap
Friss, málnás, mascarponés, zabkekszes pohárkrém, sütés, főzés nélkül
Édességet kívánsz de nincs kedved sütni, főzni, kevés az időd és nem akarsz túl édes dolgot sem.
A málna és citrom friss íze együtt utánozhatatlan ha barna cukorral de én most barna steviával törtem össze, de valami krémes is kellene hozzá meg ropogós is. Nyúljunk be a szekrénybe van ott keksz biztos én zabkekszet használok mert szeretném ha picit ropogós de egészséges is lenne, de te ha nem vagy cukros használhatsz sima kekszet is, bár a zabkeksz finom és ízletes, ropogós és nem gömbölyödsz tőle gyorsan. A krémes állagot a mascarpone, némi citromos fehér görög joghurt, reszelt citromhéja, vanilia kivonat, kevés stevia és felvert tejszínhab adja.
12-13 db kis 1 dl pohár
150-180 gramm zabkeksz( lehet cukor mentest is kapni)
250 gramm mascarpone
1,5 dl citromos görög joghurt (Sima Görög joghurt kis citrommal még kevesebb cukor tartalom)
2 dl habtejszín
1 kezeletlen citrom reszelt héja
4 evőkanál stevia (itt barna változat volt)
1 teáskanál vanilia kivonat
20-30 gramm olvasztott vaj
1 evőkanál kakaó
300 gramm fagyasztott málna de más pikáns bogyós gyümölcs is jó lehet
néhány csepp citromlé
A mascarponét, a reszelt citrom héjat, két kanál steviát, a vaníliát, a görög joghurtot keverjük habosra, verjük fel a tejszínt habosra, majd keverjük össze a két krémet habosra szintén mehet a hütöbe.
A félig kiolvadt málnát két kanál steviával meg kevés citromlével törjük össze, hütő.
Olvasszuk fel a vajat törjük durvára a kekszet, tegyünk bele egy kanál cukor mentes kakaó port öntsük bele a vajat és alaposan keverjük össze ,
Osszuk szét a kekszes, kakaós zabkekszet a poharakba, a krémet szintén és végül pedig kanalazzuk a tetejére a finom pikáns málna pépet.
Tegyük hütőbe vagy egyszerűen faljuk fel frissébe.
nekem kb 40-45 perc volt az elkészítés.
Érdemes elkészíteni mert finom, egyszerű és kapós, én mostanában nagyon keveset édesítek azt is steviával és mégis nagyon finom lesz így is, meg persze egészségeseb is.































