A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Nemzetközi Konyha. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Nemzetközi Konyha. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. június 20., szombat

Gyors Nyári Frissesség: Olasz inspirációk Gyuri bácsitól a kánikulai napokra


A nyári nagy melegben mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor a konyhában töltött órák gondolata is megterhelő. Amikor a hőmérő higanyszála tartósan harminc fok felett marad, szervezetünk ösztönösen könnyebb, frissítőbb fogásokra vágyik. Nem véletlen, hogy a mediterrán kultúrákban – különösen az olaszoknál – hatalmas kultúrája van a pillanatok alatt összedobható, mégis hihetetlenül gazdag ízvilágú ételeknek. Ezt a szemléletet még Gyuri bácsitól tanultam, aki maguktól az olasz mesterektől leste el a tökéletes nyári menü titkát: kevés alapanyag, minimális hőkezelés, és jéghideg kontrasztok.
## A tökéletes indítás: Jéghideg házi pikáns gyümölcsleves
Egy igazi nyári ebéd elmaradhatatlan nyitánya egy olyan fogás, amely egyszerre hidratál, hűsít és felébreszti az ízlelőbimbókat. A klasszikus, nehéz, tejszínes-pudingos verziók helyett ilyenkor érdemes a gyümölcsök tiszta, natúr erejére támaszkodni. Egy gazdag, bogyós gyümölcsökből (eper, áfonya, szeder) készített, enyhén pikáns, fűszeres alapú leves jéghidegen tálalva valóságos felüdülés a testnek. A gyümölcsökben található természetes antioxidánsok és vitaminok azonnal vitalizálják a hőségben megfáradt szervezetet.
## A főfogás: Fokhagymás-chilis spagetti tonhallal és sajttal
Miután a leves kellőképpen lehűtött bennünket, jöhet a második felvonás, amely pont addigra készül el, mire a tészta kifő. Ez a recept a végtelen egyszerűsége ellenére zseniális, hiszen a forró olívaolaj és a fokhagyma találkozása egy olyan aromás alapot hoz létre, ami önmagában is fenséges.
**Így készül a konyhámban:**
 1. Főzzünk ki egy adag jó minőségű spagetti tésztát sós vízben.
 2. Pár gerezd fokhagymát törjünk rá a tésztára, majd hagyjuk pihenni néhány percig, hogy az ízek alaposan átjárják.
 3. Közben forró olívaolajat hevítsünk egy serpenyőben egészen a sercenésig.
 4. Adjunk hozzá ízlés szerint friss vagy szárított chilit (a pikáns vonal erősítésére) és csipet tengeri sót.
 5. Forgassuk át a fokhagymás tésztát a tűzforró, illatos olajon.
 6. Tálaláskor halmozzunk a tetejére szaftos tonhaldarabokat és szórjuk meg gazdagon reszelt sajttal.
## Miért egészséges és kiváló választás ez a menü a nyári melegben?
Szakácsként és a tiszta alapanyagok kedvelőjeként mindig figyelem az ételek élettani hatásait is. Ez a párosítás nemcsak a gasztronómiai élmény, hanem a tápanyagtartalom szempontjából is verhetetlen:
 * **Gyorsaság és energiatakarékosság:** A tészta főzési idejét leszámítva szinte nem is kell hőt közölnünk az étellel. Nem melegítjük tovább a lakást, és mi magunk sem fáradunk el a tűzhely mellett.
 * **Szívbarát zsírsavak:** A jó minőségű olívaolaj és a tonhal kombinációja rendkívül gazdag Omega-3 telítetlen zsírsavakban. Ezek támogatják a szív- és érrendszert, ami a nyári melegben extra terhelésnek van kitéve.
 * **Könnyű emészthetőség:** A spagetti gyorsan hasznosuló szénhidrátot biztosít, míg a tonhal és a reszelt sajt könnyen emészthető, minőségi fehérjeforrás. Nem okoz nehéz, álmosító érzést ebéd után.
 * **Anyagcsere-pörgető chili:** A chili kapszaicin-tartalma nemcsak a pikáns ízért felel, hanem természetes módon segíti a szervezet hőháztartását és serkenti az emésztést.
## A variációk száma végtelen – Csak a képzelet szab határt!
Ez a recept egy csodálatos alap, amelyet a hűtőnk tartalma és a hangulatunk szerint bátran variálhatunk. Ha éppen nem tonhalra vágyunk, készíthetjük:
 * Friss, lágy **ricottával** és egy nagy marék üde **medvehagymával**.
 * Nyúlós, krémes **mozarellával** és illatos, friss **bazsalikommal** a hamisítatlan olasz életérzésért.
 * Vagy egy picit teltebb, kényeztetőbb verzióban: finom **sonkával** és selymes **másnaponéval** összeforgatva.
Lehet még vegán is finom vágott mandulával vagy paprikával töltött olajbogyóval friss cukkínivel, grillezett padlizsánnal, paprikával friss babér levelet sercegtetve az olajban, hát most ettem de máris folyik a nyálam....tovább is van mondjam még tedd hozzá a tied is !
Próbáljátok ki ti is ezt a villámgyors fogást a következő forró nyári napon, töltsétek meg a konyhát a fokhagyma és az olívaolaj mámorító illatával, és élvezzétek a megérdemelt pihenést egy tál frissítő étel társaságában!
*Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel is, és kövess további gasztronómiai inspirációkért!*


2022. december 22., csütörtök

Guszta és finom párolt hal nem csak ünnepekre

 Ugyan nem a legolcsóbb de lazacot készítettem, bár ezt a mutatványt akár más egész hallal akár szelettel, szálkással vagy nem szálkással is el lehet játszani, ki hogy szereti. Én nem nagyon szeretek szállkázni evés közben így most csak azért hogy kipróbáljuk vettünk egy szép darab 50 dkg os lazac filét amit itt bőrrel együtt árulnak de ezt nem kell levenni róla. Ez a recept jó lehet erősebb hal izű halakhoz is mert kellemesen elveszi a tolakodó pocsolya ízüket és jó aromát és szép látványt is nyújt. Én előtte soha nem ettem meg a lazacot de megtanultam jol fűszerezni picit pácolni akár grillezés előtt vagy mint most is egy alufólia segítségével jó ízeket párolni bele.

Mi két személyre vettünk egy 50 dkg os lazac filét (elfogyott)

két vékonyabb héjú citromot (Készíthetjük naranccsal is de akkor kapor helyet friss rozmaringgal)

hal fűszer keveréket

mozsárban törtem  még rá kevés mustár magot és szecsuani borsot és simát is( ez elhagyható de jó ízt ad)

sót is használtam nem túl sokat

egy csokor kaprot(narancsos változatnál pár szál rozmaring)

kb 4 dkg vajat de használhatunk oliva olajat is vagy margarint

Egy nagy darab alufólia

Fűszerezzük be a hal két oldalát ha frissen törtünk fűszereket azzal is és enyhén sózzuk

szeleteljük le a vajat fektessük le a alufóliát és a közepére tegyünk pár darabot a hal nagyságától függően.(vagy olajozzuk meg gyengéden)

fektessünk rá kaprot és citrom karikákat majd tegyük rá a halat vagy hal szeletet, majd a tetejére ismét vaj kerül, kapor és citrom karikák.

két oldalról hajtsuk be a fóliát és szépen a másik odalát is hajtsuk rá lehetőleg úgy hogy minél jobban össze zárjuk.

tegyük a hal szeletet 175 fokos sütőbe 20 percre ez egész halnál nagyságtól függően változhat akár 40 percre is. 

Amikor elkészült  és tálalni akarjuk úvatosan nyissuk ki mert a kicsapodó gőz megégetheti a kezünk és tálaljuk. Ne aggódjunk ha a halon rajta maradt a pikkelyes bőre ami alul van, párolás után szépen leválik róla a hús és nem engedi kiszáradni a halhúst.

Mi most édesburgonya gerezdeket sütöttünk ugyan azokkal a fűszerekkel amit a hallnál használtunk és dobtam közé pár diút és fenyő magot is a tepsire, oliva olajjal spricceltem meg, de lehet répát, zöldséget, bébi céklát, paszternákot is hasonlóan  feldarabolva sütni hozzá, a dió és a fenyőmag picit dob rajta és mikor megpirul nagyon finom.

Remélem tetszett ez a halas recept, ha van kedvetek próbáljátok ki nem fogjátok megbánni.

Békés, Boldog Ünnepeket és mindenkinek szerencsés

 Új Esztendőt kívánok erőben egészségben.












2021. november 27., szombat

Karácsonyra finom foszlós málnás, csokis, mézes kelt kuglóf


 Kuglófból a világon van sok féle, kevert tésztás, omlós, piskóta tészta jellegű én azonban szerelmem a kelt tésztát részesítem előnyben. A kelt tésztából is tudunk készíteni sok mindent de ez a kelt tészta nem olyan és a kuglóf sem a szokásos mert ebben van pici töltelék, ami lehet akár mogyorókrém, csoki, fahéj, gyümölcspép, akár lekvár, dió, alma, gyömbér, rebarbara. de még ha megmarad a gyümölcs centrifugálás után pépünk ananász is, a határ a csillagos ég, viszont a töltelékből csak finoman éppen hogy jelzés értékűen bánjunk mert könnyen szalonnás sületlen kuglófot kaphatunk. A tésztát tejszínnel dagasztjuk és vajjal most így sokkal könnyebb légiesebb lesz a végeredmény és ha a lisztet is jól választjuk ki akkor foszlós is lesz. Bánjunk a kelt tésztával gyengéden mert egy igazi szerető, jól érzi magát a meleg huzat mentes helyen, ha sokat simogatjuk szeretgetjük meghálálja, és végül azt fogjuk kapni amibe bele szerettünk, kedveli ha mézet csorgatunk rá, cukorral szórjuk meg finom töltelékekkel kenegetjük meg gyengéden aztán szépen beleterül a formába és kezdődhet a sütés. Illatával fogja meghálálni és képesekké tesz minket gyerekké válni, újra sütő elé ülni és csodálni ahogy szépen felemelkedik megtölti a formát és integetni kezd nekünk arany barnán, az illatával csábítgatva. No, kész vagy megfogadni a tanácsom hogy készítsd el ezt a finom Karácsonyi, nem mindennapi kuglófot hogy azon a szép reggelen vagy délutánon, egy forró csokival mellé ülve újra szerelembe eshess vele? 

Elkészítési idő: 2 óra + legalább egy, másfél óra hűlés 



A hozzávalók: 

45 dkg jó fajta liszt süteményhez

2 dl tejszín ez lehet hab tejszín (itt whipped vagy single cream) de lehetőleg tejből származzon

2 tojás sárgája

5 dkg lágy igazi vaj (nem margarin) ez majd csak a dagasztás végén kell

5-6 dkg folyékony virág méz vagy ugyanennyi barna cukor ha nincs mézünk

csipet só

1 vaníliás cukor

egy kezeletlen citrom reszelt héja

2 cl jó fajta rum elhagyható (de nem már, ettől sikítanak az élesztő gombák)


a felfuttatáshoz:

2,5-3 dkg élesztő (én nem rajongok a szárított élesztőért még itt Londonban sem, aki keres talál frisset, vagy kér a pékségben)

fél dl langyos tej

egy teás kanál cukor vagy ugyanennyi méz

1 evőkanál kanál liszt

1 jó meleg hely ahol szépen felfuthat a "kovászunk" kb, 10-15 perc 24 fokos helyen


Töltelék most :

1,5 evőkanál porcukor

1,5 evőkanál kakópor

10-15 dkg málna, fagyasztott kiolvasztott is lehet

1 kanál porcukor

kis maradék reszelt étcsoki

Nem szoktam nagy rituálét folytatni a dagasztásnál, viszont az egy fontos dolog kelt tésztáknál hogy minden legalább szobahőmérsékletű legyen, bele értve a tejszínt mézet tojást sőt még a lisztet is és ahol a dagasztást végezzük se legyen hideg még a tál sem. Amikor már az élesztőnk  habosra futott legalább a duplája akkor mindent mérjünk bele a dagasztó edénybe kivétel a lágy vaj és a só, majd géppel is kézzel is dagasszuk kb. 10 percet, szép sima selymes nem túl lágy de nem is kemény tésztánk kell hogy legyen ekkor tegyük hozzá a vajat és a csipet sót és dagasszuk addig amíg szintén ugyanilyen sima selymes, az edénytől elválló, nem zsíros tapintású tésztánk legyen, finoman lisztezzük körbe, alá is, fölé is, majd fedjük be műanyag fóliával és tegyük meleg helyre legalább 30 percre kelni. (tipp: én szoktam olyat is hogy picit a kezemtől melegebb vizet teszek egy nagyobb edénybe 2-3 ujjnyit és arra teszem fel keleszteni a tésztám , vigyázzunk ne folyjék át a víz a tésztára) 

Ha mindent jól csináltunk a majdnem kész kelt tésztánk közel 90 dkg, ezt egy lisztezett deszkán osszuk ketté, majd nyújtsuk el kb. 40*30 cm es téglalap alakúra egyenletesen.


Kenjük meg a porcukros kakaó felével az egyik tésztánk 3/4 részig, törjük össze a málnát a cukorral és pötyögtessünk a kakaós cukorra a felét ahogy a képen majd ha van reszelt csoki szórjunk rá még keveset. Csavarjuk fel mint egy bejglit és a másik felével szintén tegyünk így. 

Kevés vajjal kenjünk ki egy kuglóf formát vajjal és lisztezzük is ki utána gyengéden. A két rúd tésztát simán csavarjuk össze vigyázva hogy ne hulljon szét vagy ne szakadjon el szintén ahogy a képen és körkörösen fektessük a kuglóf formába, majd takarjuk le és meleg helyen keleszük addig amig legalább nem éri el az edény tetejét kb. 40-50 perc.

 A sütőnket ne túl forróra 175 fokra melegítsük elő sütés előtt a már megkelt kuglófra lazán tegyünk alufóliát ez alatt süsük 15 percet, majd a fóliát le véve még 35-40 percig szép arany barnára nem baj ha picit sötétebb ne ijedjünk meg tőle. Ha elkészült tegyük hűvös hideg helyre de ne azonnal és várjuk meg türelmesen hogy kihűljön.


Szeleteljük fel és tálaljuk porcukorral, vanília sodóval, csokiszósszal vagy csak egy forró csokoládéval ,vajjal megkenve.


Békés Boldog Karácsonyi Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!

Tovább is van mondjam még? 

Almás, rebarbarás, gyömbéres, fahéjas, változat íme

20-25 dkg friss rebarbara megtisztítva, 3 közepes alma reszelve pucolva, kinyomkodva, 1 kisebb darab gyömbér, fahéj 2-3 evőkanál méz, vaníliás cukor, citromhéj, kevés 1-2 dkg vaj átpárolni az összetevőket krémesre.