A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Tésztás ételek. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Tésztás ételek. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. június 20., szombat

Gyors Nyári Frissesség: Olasz inspirációk Gyuri bácsitól a kánikulai napokra


A nyári nagy melegben mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor a konyhában töltött órák gondolata is megterhelő. Amikor a hőmérő higanyszála tartósan harminc fok felett marad, szervezetünk ösztönösen könnyebb, frissítőbb fogásokra vágyik. Nem véletlen, hogy a mediterrán kultúrákban – különösen az olaszoknál – hatalmas kultúrája van a pillanatok alatt összedobható, mégis hihetetlenül gazdag ízvilágú ételeknek. Ezt a szemléletet még Gyuri bácsitól tanultam, aki maguktól az olasz mesterektől leste el a tökéletes nyári menü titkát: kevés alapanyag, minimális hőkezelés, és jéghideg kontrasztok.
## A tökéletes indítás: Jéghideg házi pikáns gyümölcsleves
Egy igazi nyári ebéd elmaradhatatlan nyitánya egy olyan fogás, amely egyszerre hidratál, hűsít és felébreszti az ízlelőbimbókat. A klasszikus, nehéz, tejszínes-pudingos verziók helyett ilyenkor érdemes a gyümölcsök tiszta, natúr erejére támaszkodni. Egy gazdag, bogyós gyümölcsökből (eper, áfonya, szeder) készített, enyhén pikáns, fűszeres alapú leves jéghidegen tálalva valóságos felüdülés a testnek. A gyümölcsökben található természetes antioxidánsok és vitaminok azonnal vitalizálják a hőségben megfáradt szervezetet.
## A főfogás: Fokhagymás-chilis spagetti tonhallal és sajttal
Miután a leves kellőképpen lehűtött bennünket, jöhet a második felvonás, amely pont addigra készül el, mire a tészta kifő. Ez a recept a végtelen egyszerűsége ellenére zseniális, hiszen a forró olívaolaj és a fokhagyma találkozása egy olyan aromás alapot hoz létre, ami önmagában is fenséges.
**Így készül a konyhámban:**
 1. Főzzünk ki egy adag jó minőségű spagetti tésztát sós vízben.
 2. Pár gerezd fokhagymát törjünk rá a tésztára, majd hagyjuk pihenni néhány percig, hogy az ízek alaposan átjárják.
 3. Közben forró olívaolajat hevítsünk egy serpenyőben egészen a sercenésig.
 4. Adjunk hozzá ízlés szerint friss vagy szárított chilit (a pikáns vonal erősítésére) és csipet tengeri sót.
 5. Forgassuk át a fokhagymás tésztát a tűzforró, illatos olajon.
 6. Tálaláskor halmozzunk a tetejére szaftos tonhaldarabokat és szórjuk meg gazdagon reszelt sajttal.
## Miért egészséges és kiváló választás ez a menü a nyári melegben?
Szakácsként és a tiszta alapanyagok kedvelőjeként mindig figyelem az ételek élettani hatásait is. Ez a párosítás nemcsak a gasztronómiai élmény, hanem a tápanyagtartalom szempontjából is verhetetlen:
 * **Gyorsaság és energiatakarékosság:** A tészta főzési idejét leszámítva szinte nem is kell hőt közölnünk az étellel. Nem melegítjük tovább a lakást, és mi magunk sem fáradunk el a tűzhely mellett.
 * **Szívbarát zsírsavak:** A jó minőségű olívaolaj és a tonhal kombinációja rendkívül gazdag Omega-3 telítetlen zsírsavakban. Ezek támogatják a szív- és érrendszert, ami a nyári melegben extra terhelésnek van kitéve.
 * **Könnyű emészthetőség:** A spagetti gyorsan hasznosuló szénhidrátot biztosít, míg a tonhal és a reszelt sajt könnyen emészthető, minőségi fehérjeforrás. Nem okoz nehéz, álmosító érzést ebéd után.
 * **Anyagcsere-pörgető chili:** A chili kapszaicin-tartalma nemcsak a pikáns ízért felel, hanem természetes módon segíti a szervezet hőháztartását és serkenti az emésztést.
## A variációk száma végtelen – Csak a képzelet szab határt!
Ez a recept egy csodálatos alap, amelyet a hűtőnk tartalma és a hangulatunk szerint bátran variálhatunk. Ha éppen nem tonhalra vágyunk, készíthetjük:
 * Friss, lágy **ricottával** és egy nagy marék üde **medvehagymával**.
 * Nyúlós, krémes **mozarellával** és illatos, friss **bazsalikommal** a hamisítatlan olasz életérzésért.
 * Vagy egy picit teltebb, kényeztetőbb verzióban: finom **sonkával** és selymes **másnaponéval** összeforgatva.
Lehet még vegán is finom vágott mandulával vagy paprikával töltött olajbogyóval friss cukkínivel, grillezett padlizsánnal, paprikával friss babér levelet sercegtetve az olajban, hát most ettem de máris folyik a nyálam....tovább is van mondjam még tedd hozzá a tied is !
Próbáljátok ki ti is ezt a villámgyors fogást a következő forró nyári napon, töltsétek meg a konyhát a fokhagyma és az olívaolaj mámorító illatával, és élvezzétek a megérdemelt pihenést egy tál frissítő étel társaságában!
*Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel is, és kövess további gasztronómiai inspirációkért!*


2022. január 9., vasárnap

Egy tésztából Gölödin leves, nudli és szilvalekváros derelye


Tudni kell hogy a tanyán régen mindig volt liszt mert mikor jött az ősz a Nagyi bement faluba a boltba és megrendelt vagy 50-100 kg lisztet, 20-30 kg cukrot 5-6 kg rizst és akkor már télen nem kellett a havas úton botorkálva cipelni a tanyáig minden nap, burgonya és zöldség mindig volt a verembe eltéve, és lekvár és befőttek savanyuságok is ott álltak a polcon a kamrában. A savanyú káposztát is maga savanyította az udvaron ott szaladgáltak a levesbe valók, a tojásukat adták a tésztához meg a reggelihez a kecskék adták a tejet és a túrót, a disznók a kolbászt hurkát így aztán semmiből sem volt hiány, de főleg előrelátásból . Mindig azt láttuk hogy megy a Nagyi eteti a jószágokat, tesz vesz a kertben ahol megtermett a kukorica az állatoknak meg a napraforgó, és ami a konyhába kellett egész télre. Amikor aztán ideje akadt oda állt a sparhelt mellé és neki állt főzni az egész családnak meg sütni. Mindig nagy szeretettel nyúlt az ételhez, tisztelve azt és soha nem dobott ki semmit ha a burgonya héja lekerült ment a főző vizekbe ami a tészta vagy más dolgok főttek és ment a disznóknak, ha maradt egy kis zöldség héja az ment a csirkéknek, és baromfiaknak, a többi csontok, porcok meg a kutyáknak macskáknak, így aztán nem maradt éhen senki.
Így főzés közben feltörnek a  régi emlékek, könnyek gyűlnek a szemembe amikor szinte ugyanazt az illatot érzem mint amikor a Drága Nagymamám ugyan abból a tésztából a burgonya főző vizéből(nem dobtak ki semmit), Gölödin levest főzött(igaz Ő zöldség nélkül), szilva lekváros derelyét(barátfüle) és nudlit (angyalbögyölőt) készített nekünk a tanyán gyerek korunkba, pirított morzsával, fahéjas porcukorral. Ma én készítettem el, köszönet Boros Valériának a cukor mentes eredeti szilvalekvárért és Drága Mamimnak hogy olyan szeretetben készítette hogy sikerült ellesnem.

A tészta ami szerintem elég 4 személyre:

1, 60 kg régi kásás burgonya, meghámozva, felkockázva, megfőzve, áttörve ,jól kihűtve volt 1,40  kg (én a Londoni közösségi kertben termett piros burgonyánkat használtam)
A burgonya főző vizét ne dobjuk ki!
3 kisebb tojás
2 evőkanál sertészsír
50 dkg finom liszt + lisztezni
kávéskanál só

A leveshez egy közepes fej vöröshagyma
egy teáskanál piros paprika
1 kanál zsír vagy fél dl étolaj
só ízlés szerint
egy szál répa és zöldség (Nem kötelező)
kevés őrölt bors
és ha van vágott petrezselyem

a Nudli és a derelye
 5 dkg vaj de elhagyható
fél dl olaj a pirításhoz de használhatsz zsírt is
40 dkg zsemlemorzsa
8 dkg porcukor 
őrölt fahéj

30-40 dkg finom szilva lekvár de más lekvár is megteszi amelyik nem túl folyós, esetleg a derelyéket túró töltelékkel is töltheted.

Amikor a megmosott felkockázott burgonya  megfőtt az enyhén sós vízben leszűrjük, lecsepegtetjük, a levét felfogjuk és nem dobjuk ki, a burgonyát még forrón alaposan áttörjük és nagyon fontos hogy teljesen hagyjuk kihűlni, én kiterítettem ahogy Mami is csinálta a gyúró deszkámra. Ha megfogjuk se legyen langyos. Mikor hideg felhalmozzuk egy lyukat csinálunk középre bele ütünk 3 kisebb tojást (vagy két nagyobbat) beleteszünk két nagy evőkanál zsírt, a kávéskanál sót és rászórjuk a fél kg lisztet és össze gyúrjuk határozott mozdulatokkal az elején picit ragadni fog de ha a burgonya hideg volt és minden rendben van el fog válni a kezünktől néhány burgonya igényelhet picit több lisztet is de azért ne lisztezzünk a végtelenségig, a kész tészta inkább a lágy felé közelít de ne gyúrogassuk órákig mert a kezünk melege is ellágyíthatja. Én hagytam picit hűvös helyen pihenni amig a levesnek a hagymát és a többi dolgot megpucoltam felvágtam, meg pirítottam a hagymát, beledobtam az apróra vágott zöldségeket, félrehúzva a piros paprikát, és felöntöttem a burgonya főző vizével oda tettem főni, csipet sót borsot tettem bele. ( van aki tesz bele fokhagymát, köményt a Mami nem tett bele zöldséget se de ha jól emlékszem a burgonyát mindig köménymagos, sós vízbe főzte ez ízlések és szokások kérdése rátok bízom hogy ízesítitek.)
a kész tésztából kicsíptem vagy 30 dkg ot és apró gombócokat formáztam lisztes deszkán a kezemmel a levesbe mint kb egy török mogyoró. Olvastam a hozzászólásokba hogy van aki a levest behabarja vagy mikor megpirul a hagyma liszttel szórja, én nem emlékszem ilyenre hisz a gombócok lisztesek az is picit sürit majd a levesen, ha a zöldségek megfőttek dobáljuk bele a gombócokat egy 15 perc alatt megfőnek ezzel a leves kész is.

A zsemlemorzsát megpirítottam a vajban és olajba szép zsemle színűre.

A tésztát ketté vettem egy nagyobb kisebb darabra a nagyobb darabot is elfeleztem majd az alaposan belisztezett deszkán nem túl vékonyra elnyújtottam kb 2-3 mm vastag volt de lisztezhetünk bátrabban mert ragad képzeletben elfeleztem és az egyik felére két teáskanállal egyenletes halmokat tettem a szilva lekvárból a másik felét ráhajtottam a lekvár között lenyomkodtam majd derelye vágóval elvagdostam kb. egyformára ezek nem lesznek túl picikék mert a burgonyás tésztát nem lehet a végtelenségig nyújtogatni, viszont nagyon szépen összeragadtak és főzés közben sem nyíltak ki.Ha a lekvár jó sürű akkor nem fojik ki ez a remek lekvár Boros Valika kezét dicséri mert igazán remek és jól elkészített. Nekem 24 db lett belőle amit forró enyhén sós lobogó vizbe 3 részletbe 15 perc alatt főztem ki. Amikor kifőttek jől lecsepegtetve a morzsába forgattam. A maradék tésztát elosztottam kinyujtottam kb kisújnyni darabokra és 4-5 cm es nudlikat formáztam lisztezett deszkán amit szintán a lobogó vizben 10 perc alatt egybe kifőztem, majd morzsába forgatva a derelye mellé került.
A porcukrot a fahéjjal elkeverjük és a nudlit is meg a derelyét is megszórjuk vele, de a nudlit lehet darált mákos cukorba is forgatni és lekvárt adni mellé úgy is remek lesz.
Mindenkinek jó és sikeres főzést kívánok ha valami hibát találtok írjátok meg nekem.
Jó étvágyat és legyenek szép emlékeitek nektek is!
























2021. május 8., szombat

Stíriai metélt

Van az úgy hogy az ember régen evett már valamit és ugyan nem minden napos az édes tészta de néha kimondottan jól esik ha sütögethetünk. Nagymamáink egyik kedvenc étele a hétvégi családi asztalokon sűrűn megjelent a Stíriai metélt. Sok kis gazdaságban volt friss tojás, tehenek, kecskék vagy friss tej ahol készült túró is tejföl is és még vaj is, tehát majdnem minden adva volt ehhez az illatos szaftos édességhez. A kis unokák csillogó szemmel várták hogy kikerüljön a sütőből, sparhelt sütőjéből de a felnőttek is szívesen csemegézték. Az én Nagyimnak mindig volt egy mondása ami így szólt...-Kisfiam nekem a hátam mögé lehetne a húst dobálni, mert én sokkal szívesebben megeszek egy finom tésztát... hát bizony jó ízűen sütött főzött , de a finom tészták soha nem maradtak el így most mi sem hagyjuk ki.  Mi most édesítővel készítettük el de cukorral is mehet .

 


27 dkg liszt

50 dkg tehén túró

5 tojás

3 dl tejföl 

15 dkg cukor vagy édesítő

8 dkg vaj

2 vaniliás cukor vagy kivonat

5 dkg mazsola vagy ízlés szerint

1 fél kezeltelen citrom héja

kevés zsemle morzsa, csipet só

Tészta



A lisztet a szitán áttört túrót  tojást csipet sót és kb. evőkanál tejfölből közepesen lágy tésztát kell gyúrni ceruza vastagságúra kinyújtani


 és 5 cm szalagokat vágni belőle és ceruza vastagságú metéltet kell belőle vágni,



 picit lisztezzük ne ragadjon össze. 

Tegyünk oda egy lábasba vizet forralni pici sóval és kb. 5  perc alatt kifőzzük 

majd hideg vízbe ki hűteni és lecsorgatjuk



Krém

A maradék tojást szét választani a sárgáját puha vajjal porcukorral vagy édesítővel, vaníliás cukorral habosra keverjük,

 hozzáadjuk a tejfölt a citromhéjat ezzel is át habosítjuk majd hozzáadjuk megmosott áztatott mazsolát 


és végül összeforgatjuk a kihűlt túrós metélttel. A fehérjét kemény habbá kell verni és  egy kevés tojáshabot hozzáadunk hozzá keverjük majd a maradékot is adagonként hozzákeverjük lazán, ne törjük össze nagyon. 



Vajjal kikent zsemlemorzsával kiszórt tepsiben, jénai vagy porcelán formában töltjük



 egyenletesen elosztjuk. előmelegített 180 fokos sütőben arany barnára sütjük 40-45 perc alatt. 


Mikor picit kihűlt nem tűzforrón de frissen adagokra vágva tálaljuk ezt a szaftos könnyű mégis ízletes édességet vagy egy tartalmas leves után is jó fogás lehet. Mi most csirke hús levest főztünk előtte mert ezt kívántuk meg ezen az esős szeles napon.

Mindenkinek jó étvágyat és kellemes készülődést kívánunk.