2022. január 9., vasárnap

Egy tésztából Gölödin leves, nudli és szilvalekváros derelye


Tudni kell hogy a tanyán régen mindig volt liszt mert mikor jött az ősz a Nagyi bement faluba a boltba és megrendelt vagy 50-100 kg lisztet, 20-30 kg cukrot 5-6 kg rizst és akkor már télen nem kellett a havas úton botorkálva cipelni a tanyáig minden nap, burgonya és zöldség mindig volt a verembe eltéve, és lekvár és befőttek savanyuságok is ott álltak a polcon a kamrában. A savanyú káposztát is maga savanyította az udvaron ott szaladgáltak a levesbe valók, a tojásukat adták a tésztához meg a reggelihez a kecskék adták a tejet és a túrót, a disznók a kolbászt hurkát így aztán semmiből sem volt hiány, de főleg előrelátásból . Mindig azt láttuk hogy megy a Nagyi eteti a jószágokat, tesz vesz a kertben ahol megtermett a kukorica az állatoknak meg a napraforgó, és ami a konyhába kellett egész télre. Amikor aztán ideje akadt oda állt a sparhelt mellé és neki állt főzni az egész családnak meg sütni. Mindig nagy szeretettel nyúlt az ételhez, tisztelve azt és soha nem dobott ki semmit ha a burgonya héja lekerült ment a főző vizekbe ami a tészta vagy más dolgok főttek és ment a disznóknak, ha maradt egy kis zöldség héja az ment a csirkéknek, és baromfiaknak, a többi csontok, porcok meg a kutyáknak macskáknak, így aztán nem maradt éhen senki.
Így főzés közben feltörnek a  régi emlékek, könnyek gyűlnek a szemembe amikor szinte ugyanazt az illatot érzem mint amikor a Drága Nagymamám ugyan abból a tésztából a burgonya főző vizéből(nem dobtak ki semmit), Gölödin levest főzött(igaz Ő zöldség nélkül), szilva lekváros derelyét(barátfüle) és nudlit (angyalbögyölőt) készített nekünk a tanyán gyerek korunkba, pirított morzsával, fahéjas porcukorral. Ma én készítettem el, köszönet Boros Valériának a cukor mentes eredeti szilvalekvárért és Drága Mamimnak hogy olyan szeretetben készítette hogy sikerült ellesnem.

A tészta ami szerintem elég 4 személyre:

1, 60 kg régi kásás burgonya, meghámozva, felkockázva, megfőzve, áttörve ,jól kihűtve volt 1,40  kg (én a Londoni közösségi kertben termett piros burgonyánkat használtam)
A burgonya főző vizét ne dobjuk ki!
3 kisebb tojás
2 evőkanál sertészsír
50 dkg finom liszt + lisztezni
kávéskanál só

A leveshez egy közepes fej vöröshagyma
egy teáskanál piros paprika
1 kanál zsír vagy fél dl étolaj
só ízlés szerint
egy szál répa és zöldség (Nem kötelező)
kevés őrölt bors
és ha van vágott petrezselyem

a Nudli és a derelye
 5 dkg vaj de elhagyható
fél dl olaj a pirításhoz de használhatsz zsírt is
40 dkg zsemlemorzsa
8 dkg porcukor 
őrölt fahéj

30-40 dkg finom szilva lekvár de más lekvár is megteszi amelyik nem túl folyós, esetleg a derelyéket túró töltelékkel is töltheted.

Amikor a megmosott felkockázott burgonya  megfőtt az enyhén sós vízben leszűrjük, lecsepegtetjük, a levét felfogjuk és nem dobjuk ki, a burgonyát még forrón alaposan áttörjük és nagyon fontos hogy teljesen hagyjuk kihűlni, én kiterítettem ahogy Mami is csinálta a gyúró deszkámra. Ha megfogjuk se legyen langyos. Mikor hideg felhalmozzuk egy lyukat csinálunk középre bele ütünk 3 kisebb tojást (vagy két nagyobbat) beleteszünk két nagy evőkanál zsírt, a kávéskanál sót és rászórjuk a fél kg lisztet és össze gyúrjuk határozott mozdulatokkal az elején picit ragadni fog de ha a burgonya hideg volt és minden rendben van el fog válni a kezünktől néhány burgonya igényelhet picit több lisztet is de azért ne lisztezzünk a végtelenségig, a kész tészta inkább a lágy felé közelít de ne gyúrogassuk órákig mert a kezünk melege is ellágyíthatja. Én hagytam picit hűvös helyen pihenni amig a levesnek a hagymát és a többi dolgot megpucoltam felvágtam, meg pirítottam a hagymát, beledobtam az apróra vágott zöldségeket, félrehúzva a piros paprikát, és felöntöttem a burgonya főző vizével oda tettem főni, csipet sót borsot tettem bele. ( van aki tesz bele fokhagymát, köményt a Mami nem tett bele zöldséget se de ha jól emlékszem a burgonyát mindig köménymagos, sós vízbe főzte ez ízlések és szokások kérdése rátok bízom hogy ízesítitek.)
a kész tésztából kicsíptem vagy 30 dkg ot és apró gombócokat formáztam lisztes deszkán a kezemmel a levesbe mint kb egy török mogyoró. Olvastam a hozzászólásokba hogy van aki a levest behabarja vagy mikor megpirul a hagyma liszttel szórja, én nem emlékszem ilyenre hisz a gombócok lisztesek az is picit sürit majd a levesen, ha a zöldségek megfőttek dobáljuk bele a gombócokat egy 15 perc alatt megfőnek ezzel a leves kész is.

A zsemlemorzsát megpirítottam a vajban és olajba szép zsemle színűre.

A tésztát ketté vettem egy nagyobb kisebb darabra a nagyobb darabot is elfeleztem majd az alaposan belisztezett deszkán nem túl vékonyra elnyújtottam kb 2-3 mm vastag volt de lisztezhetünk bátrabban mert ragad képzeletben elfeleztem és az egyik felére két teáskanállal egyenletes halmokat tettem a szilva lekvárból a másik felét ráhajtottam a lekvár között lenyomkodtam majd derelye vágóval elvagdostam kb. egyformára ezek nem lesznek túl picikék mert a burgonyás tésztát nem lehet a végtelenségig nyújtogatni, viszont nagyon szépen összeragadtak és főzés közben sem nyíltak ki.Ha a lekvár jó sürű akkor nem fojik ki ez a remek lekvár Boros Valika kezét dicséri mert igazán remek és jól elkészített. Nekem 24 db lett belőle amit forró enyhén sós lobogó vizbe 3 részletbe 15 perc alatt főztem ki. Amikor kifőttek jől lecsepegtetve a morzsába forgattam. A maradék tésztát elosztottam kinyujtottam kb kisújnyni darabokra és 4-5 cm es nudlikat formáztam lisztezett deszkán amit szintán a lobogó vizben 10 perc alatt egybe kifőztem, majd morzsába forgatva a derelye mellé került.
A porcukrot a fahéjjal elkeverjük és a nudlit is meg a derelyét is megszórjuk vele, de a nudlit lehet darált mákos cukorba is forgatni és lekvárt adni mellé úgy is remek lesz.
Mindenkinek jó és sikeres főzést kívánok ha valami hibát találtok írjátok meg nekem.
Jó étvágyat és legyenek szép emlékeitek nektek is!
























Nincsenek megjegyzések: