2010. november 30., kedd

Kenyérlángos (langalló,pompos) ahogy a drága nagyim mesélte...


Könny gyűlik a szemembe amikor felidézem drága nagyim milyen jóízűen mesélt a régi korokról és annak az ételeiről. Mindig elmesélte hogy bizony kis unokám akkoriban azért az emberek is tudták még egymást tisztelni, és az ételeket becsülni. Sajnos szegény nagyim ma már nem a régi de azért odaföntről a nagy tesó még mindig rendes hozzá mert 86 évesen azért be biciklizik a tanyáról a faluba vásárolni, de sajnos főzni már elfelejtett és egy picit a nevekkel is bajban van. A szakács művészetet ő kedveltette meg velem mert ő egy bölcsődében és az uraságnál főzött sokáig és beleitatta ennek a szeretetét a lelkembe.Még most is a számban érzem a süteményinek az ízét amit elfelejteni nem tudok, de ma már ha tehetem inkább én készítek neki süteményt mert ezért él hal. Sokat mesélt nekem az akkori világról amit a történelem könyvekből nem lehetett megtudni, mindig élvezettel hallgattam, de főként arról hogyan is zajlott akkoriban egy kenyér sütés és milyen nagy esemény volt ez minden héten amiben szinte minden fehérnép rész vett a háztartásból. A hangulata azt hiszem szebb mint bármelyik mese sok sok gyerekkel akik a forró kemence mellet várták hogy elkészüljön nekik a tejfellel megkent finomság a langalló (kenyérlángos).A szegénység akkoriban nem azt jelentette mint ma, hanem még több szeretet adott embereknek és még több megbecsülést egymás felé. Sajnos ma már azokat a dolgokat amit akkoriban csináltak nehéz ugyanúgy elkészíteni, de azért számomra oly annyira fontos kenyérlángos történetét nem szeretném kiveszni hagyni. Szóval mind mindegyik ételnek ennek is picit változtattam az összetételén de próbáltam nagyi szája íze szerint elkészíteni. Íme tehát a recept.
40-50 dkg kenyér liszt (bl-80)
10-15 dkg finomra paszirozott főtt burgonya
1-2 dkg vaj
az áttört burgonyába hogy sütés közben ne szívja be az olajat a lángos ha nem sütőben sütjük
(ha ez nincs akkor tehetsz bele két evőkanál burgonyapüré pelyhet is)
1 teáskanál finom só
egy teáskanál kristálycukor
3 dkg friss élesztő
1 dl étolaj
kb 1 csésze azaz 2,5 dl jó meleg víz
vagy a főtt burgonya langyosra hűlt főző leve.
(egy csésze 2,4 dl )
A lisztet szitáld egy kényelmes nagy tálba, majd szórd rá a sót és cukrot az át passzírozott burgonyát is és az olajból locsolj rá kb jó fél dl, az élesztőt morzsold bele, majd egy csésze meleg de ne forró vizet önts rá, és egy étkezési villa segítségével kavard el addig amíg nem látod kell e még bele víz, a maradék vizet lassan adagolva és keverve a villával adj annyit hozzá hogy egy masszív de ne túl lágy tésztát kapj.Ezután szépen tisztára mosott kézzel alaposan dagaszd át egészen addig amíg a tésztádon apró hólyagocskák nem jelennek meg, de ha megfelelő volt a víz hőmérséklete és jó volt az élesztőd és kenyérliszted is ez nem tart öt percnél tovább.(Ha van otthon kenyérdagasztó géped azzal is bedagaszthatod a tésztád akkor a folyadékkal olajjal (jó fél dl)vízzel kb (3dl) kezdünk, utána élesztő, só, cukor, burgonya és végül a liszt.)Ha kész a dagasztás akkor takard le egy meleg helyen a tésztád és hagyd fél órát kelni, azért nem kell több mert a meleg folyadéktól hamar megfog indulni.(én szoktam a mosogatóba meleg vizet engedni és egy magasabb tálra téve letakarva kelesztek.) Nagyon szeretek kelt tésztát készíteni mert számomra mindig örömöt jelent látni ahogy egy tészta élni kezd.
Mielőtt letelik a fél óra kelesztés előtte kapcsold be a sütőd 200-220 fokra ha légkeveréses, és készíts elő három-négy lapos tepsi méretű sütőpapírt amire majd a lángosokat teszed.Most a maradék olajból egy evőkanálnyit vegyél a kezedre és a lángost tésztád oszd három vagy négy felé, mindig olajozva a kezed a  tésztát megszeretgetve nyújtsd ki őket kb fél cm vastagra a sütőpapírokon, ne ijedj meg hogy a tészta olajos marad lehet rajta annyi hogy szépen csillogjon, sőt ez segít nekünk hogy ne száradjon ki. 

Ha kész tedd be a sütőbe és süsd sötét zsemle színűre, kb 10-15 perc egy lángos.
Amíg sül reszelj sajtot vagy keverj el egy pohár tejfölt, vagy esetleg egy gerezd reszelt fokhagymát pici vízzel és olajjal ki mit szeret, de a lényeg hogy ez a lángos úgy finom ha valamit kenünk rá.(lehet kapros tejfölös túrót is vagy akár ledarált sertés pörköltöt vékonyan kis reszelt sajttal, vagy krémsajtot zöld fűszerekkel ami jól esik és kéznél van).Ezzel a lángossal nem csinálsz olaj szagot és könnyű lesz nem csordul majd le a fáradt égett olaj a szád szélén mint a piacokon, mert finom és ropogós a tésztája.

Ha kisült vedd ki a sütőből és kend rá amit rá szántál azonnal én tejföllel és sajttal, fűszeres csípős mozzarellával szórtam meg. 
Vissza adja így az ünnepek tájékán neked majd a konyhád és a család melegét, a friss kenyér illatát, a közös étkezések varázsát ahogy együtt várjátok hogy elkészüljön és kisüljön a második még finomabb lángosotok is.
Kívánom számotokra hogy legalább ilyen boldog és békés legyen minden étkezésetek mint ennek a receptnek a hangulata volt.
Jó étvágyat !
Update: Ezt a lángos tésztát használjuk az olajban sütött és töltött lángoshoz is, csak akkor olajos tálcára egyenlő részekre osztjuk a tésztát golyókat formázva kicsit 10-15 percet pihentetjük nyújtjuk és sütjük

2010. november 29., hétfő

Csibe csapat mostmár tojást is termel

Reggel még 3 kakas ordítására ébredek mert egyet már elajándékoztam (a fehéret).
Mikor meglátták az első havat bohóckodva eljátszották hogy ez mennyire félelmetes elem is azután pedig havat fagyizva hűtötték magukat a nem túl meleg napon. Szokták mondani annyi esze van mint egy csirkének, persze ez úgy látom azonban nem minden csirkére igaz viszont sértő kijelentés a csirkék számára . :)
A Kakasok reggel mikor kiengedem őket mindenféle kavicsokat hordanak ajándékba és hívogatnak engem is mintha közéjük tartoznék. (persze én vagyok a legnagyobb kakas).
Hagyják hogy felvegyem őket és megsimogassam sőt a barna kedvenc megvár a kapuba és kiköveteli magának.
A tyúkok is aranyosak miután kilestem egyiket hogy születik a tojás bár ezt már gyerek koromban megtettem, azután kijött és megsimogattam őt megköszönve a tojást, de este már kikövetelve ő is odajött egy simogatásra.
Az egyik képen a szürke(irombás) produkálja éppen magát a kutyáknak, mert ugye megszokta hogy ők is vannak, később még a földre is lefeküdt porfürdőzni nekik amit nem tudtam lefotózni, de nagyon muris volt mintha azt mondta volna az ebeknek -nézzétek csak én ilyet is tudok.
Szóval csak gurulnak a tojások az öt tyúktól, de még csak kettő tojik 1-2 tojás naponta.
Íme a mini tojás üzem :)




Vajpuha köményes sertéssült feltupírozva


Nyughatatlanul fűszerezek hogy minél finomabb ételeket tudjak készíteni.
Nekem soha nem jó ahogy tanultam ezért újra gondolva, füszereket kipróbálva próbálok új és újabb ízeket kihozni.
A Hozzávalók:
1-1,2 kg sertés comb a puhább része(dió)
2 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 zacskó lucullus sertés sült fűszer keverék(nagyon finom fűszerek és elérhető áron)
fél dl étolaj
1 dl víz
kis őrölt kömény
kis majoranna
A húst két kisebb darabra vágjuk és betesszük a tepsibe ahol rászórjuk a fűszerkeveréket, és a hagymát, fokhagymát durvára vágva illetve a köményt és kevés majoránnát. Rálocsoljuk az étolajat és a vizet majd lefedjük alufóliával légmentesen. 180 fokos sütőben 1,5 órát sütjük. Utána levesszük a fóliát a húst megfordítva még 10 percig sütjük. Ha kész kivesszük és lefedve hagyjuk hogy hűljön kicsit, majd éles késsel a szaftból kiemelve vékony szeletekre vágjuk a hús rostjaira merőlegesen. A szaftot egy kis edényben merülő mixerrel szétturmixoljuk majd a húsra locsoljuk.

Fínom burgonyapürével, párolt rizzsel vagy hagymás tört burgonyával is.
Tipp: Nekem maradt másnapra is hús azt felcsíkoztam a szaftjával megmelegítettem kis fokhagymát és borsot raktam még rá, sütöttem hasábburgonyát összeráztam, fenséges omlós szaftos Brassói lett belőle.
Jó étvágyat !

Illatos rácsos almás, ahogy Levi csinálja az ünnepekre


Gondoltam egyet és hogy legyen egy kis ünnepi hangulat előszedtem a pince mélyéről a feltöretlen múlt évi diót, és nekiálltam kibogarászni belőle az egészséges szemeket ami meglepően jó arányban sikerült is.
A rossz szemeket sem dobtam ki gondolva az udvarba telelő madarakról akik tudják hogy nem csak a lakásban hanem a madáretetőben is terített asztal várja az ide érkezőket, így a rossz szemeket összetörve durvára a madarak kapják, a jó szemekből viszont finom illatos omlós karácsonyi linzer készül amit bátran állíthatok hogy egy picit a méltán népszerű zserbó inspirált, persze ez egy kicsit finomabb lett ;)
Na hát akkor lássuk mit is kotyvasztottam itt össze.
Íme a recept.
A tészta:
40 dkg liszt
1 db rama margarin
20dk porcukor
1 cs sütöpor
1 tojás sárgája
1 vaniliás cukor
2-3 evőkanál tej
A margarint és az átszitált lisztet, a porcukorral és a sütőporral együtt a tenyerünk közt addig morzsolgatjuk amíg apró morzsára szétmorzsoltuk.Ezután hozzáadjuk a tojást és összegyúrjuk illetve evőkanalanként tejet de óvatosan mert nagyon meglágyithattja a tésztát ha egyből hozzá adjuk a tejet és lehet hogy elég egy evőkanál is ! elég törős tésztát kapunk de ettől lesz finom omlós és könnyű, ha összegyúrtuk felezzük el kis cipókba és tegyük a hűtőbe amíg a töltelék elkészül.
A töltelék:
6-7 db közepes savanykás alma
10dkg pucolt enyhén pirított durvára tört dió (Beteszed egy nylonzacsiba a klopfoló nyelével összetörd óvatosan)
1 kemény megmosott narancs héja lereszelve
Házi barack lekvár kb 5-6 evőkanál
kevés mézeskalács fűszerkeverék kb kávéskanálnyi
5 dkg rumba áztattatott mazsola(ha nem szereted kihagyhatod)
1-2 evőkanál finom vegyes méz.
Az almákat meghámozva kimagozva reszeld le,ezután facsard ki a levét majd a többi hozzávalót is tedd bele az almába és alaposan dolgozd össze, már az illatokon is érezni fogod hogy ez bizony nagyon a fogadra való sütemény lesz.
 A tésztát egyik felét vedd ki a hűtőből és egy lisztezett sütőpapíron nyújtsd el a tepsid méretére, picit óvatosan bánj vele mert a tészta törik de ez ne zavarjon lisztezz picit sűrűbben és legyél óvatosabb, (közben kapcsoljuk be  a sütőnk 175 fokosra előmelegíteni)
Ha tepsidben a tészta, a tölteléket borítsd rá és egy evőkanál segítségével kend szét egyenletesen, ha úgy érzed hogy a töltelék picit híg vagy leves akkor a tésztára szórj pici zsemlemorzsát a töltelék alá(de ha jól kifacsartad az almád ez nem fordul elő)
Vedd ki a linzer másik felét és kis rudakat gyúrj belőle olyan fél centi vastagokat amit fektess a töltelékre keresztbe egymáson ahogy a képen látod.

Ha kész tedd be a sütőbe és 30-40 percen keresztül süsd arany barnára.
Szeleteld és fogyasszátok el egészséggel ezt az ezer ízű finom ünnepi süteményt!
Jó étvágyat hozzá.


2010. november 27., szombat

Töltött Pizzakifli reggelire ahogy én csinálom

Sziasztok !


Jó régen írtam már ide, de megpróbálok újból beírogatni mert az új melóm miatt elég kevés az időm.
Kezdjük rögtön egy aránylag egyszerű de finom reggelire és vacsira is süthető finomsággal.
Hozzávalók:
Kb. 4 személyre a tésztához
50 dkg bl80-as kenyér liszt
3 dkg élesztő
1 púpos teáskanál só
1 csapott evőkanál cukor
Jó fél dl étolaj ha picit több nem gond
és kb 3 dl meleg víz
Semmi extra mindent bele öntesz egy edénybe,az élesztőt elmorzsolva, egy evővillával alaposan összekevered hogy kicsit lágyabb de azért masszív tésztát kapj, ha nem elég a víz picit tehetsz hozzá de azért a tészta ne csorogjon! Kézzel dagaszd símára én ugy szoktam amig majdnem elválik a kezemtől. Tedd félre, takard le hagy keljen !
A töltelék:
Én most két félét írok le de gyakorlatilag bármi még akár étel maradék (pörkölt, vagy párolt zöldség, akár egy darab sajt) lehet a töltelék.
Az egyszerübb ha van gyorsvágód és nem akarsz tűzhelyet használni
15 dkg sonka
1 zöldpaprika
1 tömlős sajt de lehet 2-3 darab kocka sajt is ami nem túl kemény.
Bors
pici őrölt szerecsendió,sót azért nem írtam mert a sonka és a sajt is sós!
Ezeket bele vágod kisebb darabokra együtt mindent a gyorsvágóba és egyszerüen összevágod pépesre.
A második kicsit komplikáltabb töltelék:
2-3 szem közepes gomba összemetélve
10 dkg sonka kis kockára vágva
5 - 7 dkg margarin(rama)
kis bors,só és szerecsendió örölt.
tej kb 2dl
liszt kb 3 csapott evőkanál
A vajat felolvasztod rádobod a gombát és a füszereket pici sót és kipirítod belőle a nedvességet, utána rá a kocka sonka még egy kis pirítás hogy csak a zsiradék maradjon alatta.
Ha kész Kislángon rászórod a lisztet egy kicsit hogy kifehéredjen még átrottyantod és hozzáöntöd a tejet mint egy basamellhez hogy sűrű krémet kapj.(Ez egyébként melegszendvicsre is jó  feltétnek)
Kóstold meg és ha úgy érzed ízesítsd utána de vigyázz mert a sonka utólag még picit sózhatja a krémed.
Ha kész vagy a töltelékkel addigra megkelt a tésztád, nyújtsd ki kb 1cm vastagra és vágd el úgy mint a derejét szokták csak épp kifli méretűre(úgy a legegyszerűbb ha felezed mindig a kinyújtott tésztád, egyszer ugye hoszábba, utána keresztbe és az utána azokat is arra ügyelj hogy a töltelék elférjen benne,
Középen töltsd meg és a csücskénél fogva tekerd fel mint egy kiflit.
Tedd egy sütőpapírral bélelt tepsire és 180-200 fokos sütőbe de előtte még megszórhatod reszelt sajttal, szezám maggal vagy amit gondolsz.
Jó étvágyat hozzá.

Tipp: A tésztát megtöltheted egész virslivel is és ha megszórod sajttal megsütöd, máris kész a friss és forró Hot-Dogod .